For René Toft handler arbejdslivet i dag om balance. Om at have opgaver, der giver mening, kolleger at regne med – og en hverdag, der hænger sammen. Den balance har han fundet hos Erhvervsskolen Vestjyllands Ringkøbing-afdeling, hvor han siden 1. april 2025 har været ansat 20 timer om ugen.
“Det passer godt til mig,” siger den 33-årige, der i dag bor i Hee.
René kender Erhvervsskolen Vestjylland indgående. Fra 2013 til 2016 gik han på skolen i Borris, hvor han blev færdig. Her mødte han både forskellige fagområder og – ikke mindst – et fællesskab, som kom til at betyde meget for ham.
Skolen rummede både køkken, landbrug, håndværk og metal, og den brede tilgang gav René mulighed for at prøve kræfter med flere retninger. Men det var især relationerne, der satte sig spor.
“Jeg fik mange kammerater på skolen, og selv om jeg efterfølgende flyttede tilbage til Thy, hvor jeg kommer fra, slap forbindelsen til Vestjylland aldrig rigtigt. Jeg kørte herned næsten hver weekend for at være sammen med dem, og flere af de venskaber holder jeg stadig fast i,” fortæller han.
Efter tiden på Erhvervsskolen har René prøvet lidt af hvert. Han har arbejdet som slagter, været tilbage i landbruget og haft ansættelser i to butikker som slagter. Arbejdslivet har ikke været en lige linje, og på et tidspunkt kom han igen i kontakt med jobcentret.
Her tog han selv initiativet til at række ud til Ringkøbing-afdelingen af Erhvervsskolen Vestjylland.
“Jeg tog kontakt og kom til samtale. Det gik godt, og så startede jeg 1. april 2025,” siger han.
Ansættelsen blev samtidig det, der fik ham til at tage næste skridt. Efter at have fået jobbet valgte René at flytte fra Thy til Hee for at komme tættere på arbejdspladsen i Ringkøbing og kammeraterne.
En af grundene til, at overgangen til Ringkøbing-afdelingen har været god, er, at mange af arbejdsopgaverne ikke er helt fremmede for René. Allerede under tiden i Borris arbejdede han med håndværksopgaver for forskellige virksomheder.
“Dengang lavede vi også opgaver for firmaer. Det var spændende, og jeg kan godt lide, at der hele tiden er noget nyt,” siger han.
I dag spænder opgaverne bredt. René har arbejdet med slanger til vindmøller, hjulpet med produkter til BoxofGreen og været med til at skære og samle materialer, som virksomhederne efterfølgende henter. Han har også været en del af pakkeriet, men er i dag primært tilknyttet metalafdelingen.
Her arbejder han blandt andet med samling af ukrudtsmaskiner for AquaCleaner og handicapcykler for PF Mobility.
“Det er meget forskelligt, og det passer mig godt. Der sker noget hele tiden,” siger han.
Noget af det, René fremhæver mest ved sin arbejdsplads, er fællesskabet.
“Vi har et godt kollegaskab. Vi hjælper hinanden, og der er plads til, at man er forskellig,” siger han.
Netop det fællesskab er en vigtig del af hverdagen på Ringkøbing-afdelingen, hvor medarbejderne arbejder på forskellige vilkår, men med fælles ansvar for opgaverne. For René giver det både tryghed og arbejdsglæde.
“Jeg kan sagtens se mig selv blive her i nogle år. Det kan jeg bestemt,” siger han.
Tekst: Journalist Mikael Sand, JVR Consult. Tlf.: 30 56 19 92. Mail: ms@jvrconsult.dk.