Elever og
forældre

Først og fremmest, så TROR vi på vores elever. Vi fokuserer på alt det
som de kan og guider dem til at få fodfæste i eget liv. Vores STU uddannelse
forener teori og praksis i et personligt tilrettelagt uddannelsesforløb.

STU - DIN VEJ VIDERE

Vores STU uddannelse er for mange elever også knyttet sammen med et botilbud. Vi forener teori og praksis i et personligt tilrettelagt uddannelsesforløb, der giver stor personlig, social og faglig udvikling.
Det er ikke et krav, at et STU forløb kobles sammen med et botilbud, og du kan sagtens være dags elev hos os. Vi tager dog altid udgangspunkt i, hvad vi vurderer vil være det rigtige tilbud til dig.

Det afgørende for os er, at du får mest muligt ud af dit ophold, og at vi får afklaret dine fremtidige bo og beskæftigelsesmuligheder.

Vælg dit linjefag

Landbrug og
naturpleje

Er du er vild med dyr, og
livet under åben himmel?

Køkken,
service og butik

For dig som elsker at lave
mad og arbejde i butik


Håndværk

Kan du lide at save eller
arbejde med jern og metal?

Vælg dit linjefag

Landbrug og
naturpleje

Er du er vild med dyr, og
livet under åben himmel?

Køkken,
service og butik

For dig som elsker at lave
mad og arbejde i butik


Håndværk

Kan du lide at save eller
arbejde med jern og metal?

Velkommen til EV-kollegiet

Vores kollegie skal føles som dit eget hjem. Du får dit eget bad og toilet, egen entré og ét eller hele to egne værelser. Værelset / værelserne kan indrettes til din egen smag – du skal føle dig hjemme og godt tilpas. 

“Erhvervsskolen
er mit hjem, så det
betyder rigtig meget
for mig, at det også
føles som ét.”

– Melanie

Biograf, fitness, gaming lokale og meget mere...

Efter din undervisning slutter, kan du tilbringe din tid med dine kammerater, og her kan du benytte de faciliteter vi har på stedet. Det koster gratis og inkludere hal, fitness, biograf, TV stuer, kreativ lokale, gaming lokale, udendørs boldbane, stor hoppepude og en hyggelig shelterplads. Vi gør meget ud af at skabe et hyggeligt og trygt

Eleverne ser film i vores egen biograf

Team Zundhed

Team Zundhed er et frivilligt tilbud, hvor du kan få hjælp til at ændre dine motions- eller kostvaner.

Når du melder dig ind i Team Zundhed, bliver der lagt en realistisk plan for, hvordan du kan få mere motion eller sundere kost ind i hverdagen. For at holde motivationen laver vi en opgørelse hver uge, hvor dem der har fulgt deres mål bliver anerkendt.

Din fritid er vigtig, men hvordan du bruger den er op til dig

Efter din undervisning slutter, kan du tilbringe din tid med dine kammerater, og her kan du benytte de faciliteter vi har på stedet. Din fritid er vigtig, uanset om det du har brug for er fællesskab og tid med vennerne, eller ro og hvile på værelset. Vi tilbyder også mange tilbud såsom ridning, bueskydning, fodbold, friluftsliv, brætspil, svømmehal og meget andet. Du kan også gå til noget uden for skolens tilbud. Faktisk er det noget vi gerne vil støtte op om, så skolen betaler derfor halvdelen af dit kontingent.

Praktik - din genvej til
arbejdsmarkedet

Gennem et tæt samarbejde med en lang række lokale virksomheder, kan vi tilbyde forløb med opstart direkte i virksomhed. Et forløb direkte i en virksomhed, er altid ud fra en vurdering af den enkeltes individuelle behov, kompetencer og udviklingspotentiale.

Tilmeld nyhedsbrev

Få de seneste
nyheder om skolen